Nauka gry na gitarze

taby i diagram

A

Numeracja palców lewej dłoni. Litera (T) oznacza kciuk.

B

TAB pod pięciolinią to skrót od tabulatury. Poziome linie to struny. Od góry: E1, H2, G3, D4, A5, E6. Cyfry na liniach to progi (dźwięki). Cyfra nad cyfrą to dźwięki uderzane razem w jednej chwili. Cyfry w okręgach pod tabulaturą to numery palców lewej dłoni. Litera (T) oznacza kciuk.

C

Bend (podciągnięcie). Uderzenie w strunę i podciągnięcie jej o cały ton (dwa progi) lub pół tonu tzn. 1 próg. Przy strzałce jest oznaczenie do jakiej wysokości dźwięk ma być podciągnięty np. ½ = 1 próg = pół tonu, full = do jak najwyższego dźwięku ale najczęściej oznacza podciągnięcie struny 1 i ½ tonu.

D

Glissando. uderzasz pierwszy dźwięk kostką i przesuwasz palec na strunie do drugiego dźwięku. Glissando może być wykonywane w górę i w dół.

E

Legato w dół. Uderzasz pierwszy wyższy dźwięk kostką, drugi dźwięk niższy wywołujesz przez silne oderwanie od struny palca przyciskającego pierwszy dźwięk

F

Legato do góry. Uderzasz pierwszy niższy dźwięk kostką, drugi dźwięk wywołujesz uderzając palcem w strunę na wyższym progu

G

Wibrato. Szybkie podciąganie i opuszczanie struny palcem lewej dłoni.

H

Diagram akordu. Linie pionowe to struny. Linie poziome to progi. Czarne punkty na liniach pionowych to miejsca w których trzeba przycisnąć struny. Cyfry pod diagramem to numery palców którymi należy przycisnąć poszczególne struny. Litera E nad diagramem to akord E-dur, zera nad diagramem to puste struny (nie przyciśnięte). X nad diagramem to struna tłumiona (niegrana). Cyfra po prawej lub lewej stronie diagramu to numer progu.

Jak ćwiczyć?
Wszystkie skale ogrywaj zaczynając od wolnego tempa np. 1 (jedno) uderzenie na sekundę, pamiętając o dokładnym wydobywaniu każdego dźwięku. Gdy już nauczysz się wydobywać dźwięki zwiększ tempo ćwiczeń. Przed ćwiczeniami trzeba rozgrzać dłonie. Jeżeli nie wiesz jak poprawnie wydobyć dźwięk czytaj dalej. Strunę należy przycisnąć przed progiem tak by go dotykała, a dźwięk powinien być czysty bez żadnych brzęków. Odległość palca od progu ok. 3 mm. Każde ćwiczonko graj używając różnych uderzeń kostką np. pierwsza partia ćwiczeń: z góry, z dołu. Druga partia ćwiczeń: z dołu, z góry. Skale chromatyczne można traktować jak ćwiczenia rozgrzewające. Poza tym każde ogrywanie skal czy własnych utworów jest dobrym ćwiczeniem.
Możesz pobrać skale w postaci pliku PDF rozmiar 709kB. Jeśli nie posiadasz  programu do otwierania plików PDF kliknij Adobe Reader

Pobierz ćwiczenia 

Strona w budowie